Skip to content

Hovězí bourguignon

Hovězí bourguignon chce čas a lásku, aby chutnal prvotřídně. Tedy nespěchej a u vaření se usmívej. Vaření má dvě fáze – útočnou a oddychovou. V útočné vše zprudka orestuji a v oddychovce už jen dusím a popíjím zbytek červeného vínka. Maso nakládej minimálně večer před vařením. A vůbec se neboj krájet maso na větší kusy, pokud jídlo neuspěcháš, bude se i tak rozpadat na jazyku.


3 hodiny v kuchyni

4 plné pupky


Ingredience

800 g hovězí kýta
200 g slaniny
1 velká cibule
3 šalotky
2 velké mrkve
2 nožičky řapíkatého celeru
červené víno
majoránka
bobkový list
8 žampionů
olivový olej
2 lžíče másla
pepř celý
sůl
rozmarýn
tymián
petrželka

Jak na to?

1. Den dopředu naložím maso s mrkví, cibulí a řapíkatým celerem.  Maso krájím na větší kusy, zeleninu nahrubo. Přidám pár kuliček černého pepře, majoránku, bobkový list, snítku rozmarýnu, tymiánu. To vše zaliju kvalitním červeným vínem a nechám odpočívat v lednici. 

… je temná noc a ty spíš …

2. Krásný druhý den a dál už s úsměvem. 🙂 Sliju červené víno do misky. Maso oddělím od zeleniny, osuším ho, osolím a opepřím.

3. Na pánev kápnu trochu oliváče a osmahnu nakrájenou slaninu (volím libovou neuzenou slaninu Iceland Back Bacon) s nakrájenými šalotkami. Přidám zbytek zeleniny z marinády. Po lehkém osmahnutí přesypu směs do kastrolu, ve kterém budu později pojit všechny chutě.

4. Na pánvičku po zelenině rozložím kusy masa, přidám ještě kapku oliváče. Zbytečně pánvičkou nekrvrdlám. Opeču postupně z jedné strany a posléze z druhé, pěkně z obou stran. Ať se maso zatáhne a neunikne mu už žádná kapička šťávy. No a přihodím do hrnce k zelenině.

5. Připečenou pánvičku v žádném případě neodkládám do dřezu. Ou to by bylo škody. Tam zbyl největší poklad, který je jen potřeba převést do tekuté podoby. Takže zaliju vínem z marinády a lehce promíchávám, ať se připečené spojí s vínem. Až se tak stane, přiliju do hrnce k zelenině s masem. Hrnec přiklopím a nechám dusit 2 hodinky – minimálně. Sem tam promíchnu, přivoním, … a i ochutnám.

6. Než se odeberu na gauč se zbytkem vína dotvářet úsměv na mé tváři, tak na lžíci másla orestuji oloupané a na větší kusy pokrájené žampiony se špetkou soli a čerstvě mletého pepře.

… Nožky hore, zbylé víno v ruce …

7. Když už burgundská omáčka dobublává, přidám lžíci másla pro zaoblení chuti.

8. Hovězí bourguignon servíruji s žampiony. Jako přílohu volím noky (chléb je taky chutnou volbou). Celé posypu petrželkou.

Nech si čvachtat